Wprowadzenie

W tym dodatku opisujemy następujące aspekty wszystkich pakietów instalowanych w tej książce:

Większość informacji o pakietach (szczególnie ich opisy) pochodzi ze stron manuala dla tych pakietów. Nie załączamy całych stron manuala, a jedynie elementy kluczowe dla zrozumienia, co dany program robi. Aby uzyskać informacje ze wszystkimi szczegółami prosimy odwoływać się do jego strony manuala lub strony info.

Niektóre pakiety zostały udokumentowane "głębiej" niż inne, ponieważ czasem wiedzieliśmy więcej o nich, niż o pozostałych. Jeśli uważasz, że coś należy dodać do podanych niżej opisów, pisz na listy wysyłkowe bez wahania. Chcemmy, aby ta lista zawierała dogłębne opisy wszystkich instalowanych pakietów, ale nie możemy tego zrobić bez pomocy.

Nota bene, aktualne opisy zawierają jedynie, co dany pakiet robi, a nie dlaczego należy go instalować. Może doda się to później.

Są również wymienione wszystkie zależności instalacyjne dla wszystkich pakietów instalowanych w tej książce. Spisy będą zawierać, który program i z którego pakietu jest potrzebny do szczęśliwego skompilowania pakietu, jaki chcemy instalować.

Nie są to zależności uruchomieniowe, to znaczy, nie mówią, jaki prgramy będą potrzebne do uruchamiania i używania programów z danego pakietu, jedynie te potrzebne do kompilacji.

Czasami lista zależności może okazać się niaektualna, ze wzglądu na versję zastosowanego pakietu. Sprawdzanie zależności to sporo roboty, więc mogą nieco pozostawać w tyle za ugrade'ami pakietów. Zwykle jednak, wraz z niewielkim upgradem pakietu zależności instalacyjne nieczęsto się zmieniają, więc w większości przypadków będą aktualne. Kiedy upgrade'ujemy do całkiem nowej edycji pakietu, to sprawdzamy także zależności.