Linux (the kernel -- jądro)

Instrukcje do instalowania znajdziesz w Sekcji p.t. Instalowanie Linux-2.4.22 w Rozdziale 8.

Oficjalne Miejsce Pobierania

Linux (2.4.22):
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/

Zawartość Linux

Jądro Linuksa to sedno każdego systemu linuksowego. To dzięki niemu działa Linux. Kiedy włączamy nasz zestaw komputerowy i do pamięci komputera ładuje się z dysku system Linux, to najwcześniejszą, pierwszą częścią oprogramowania, jaka jest ładowana do komputera jest właśnie jądro. To jądro inicjalizuje sprzętowe składniki systemu: porty szeregowe, porty równoległe, karty dźwiękowe, karty sieciowe, kontrolery IDE, kontrolery SCSI i wiele innych. W skrócie - jądro udostępnia sprzęt tak, aby programy mogły z niego korzystać.

Instalowane pliki: jądro i nagłówki jądra (the kernel and the kernel headers)

Krótkie opisy

Kernel (jądro) jest silnikiem twojego systemu GNU/Linux. Gdy zapalasz swoją maszynę, jądro jest pierwszą ładowaną z dysku do komputera, częścią systemu operacyjnego. Ono wykrywa i inicjalizuje wszystkie składniki sprzętu twojego komputera, następnie udostępnia oprogramowaniu te składniki w postaci plików i zamienia jednoprocesorowy komputer w wielozadaniową maszynę zdolną obsłużyć dziesiątki programów, pozornie w tym samym czasie.

Nagłówki jądra (the kernel headers) definiują interfejs (przyłącze) do usług dostarczanych przez jądro. Nagłówki w katalogu include w twoim systemie powinny być zawsze tymi, do których została skompilowana biblioteka Glibc i dlatego nie powinny być usuwane przy uaktualnianiu (upgrade) jądra.

Zależności Instalacyjne Linux

Linux  zależy od: Bash, Binutils, Coreutils, Findutils, GCC, Glibc, Grep, Gzip, Make, Modutils, Perl, Sed.