O czasach SBU

Większość ludzi chciałaby wcześniej wiedzieć w przybliżeniu, jak długo będzie trwać kompilowanie oraz instalowanie każdego pakietu. Ale "Linux From Scratch" buduje się na tak wielu różnych systemach, że niemożliwe jest podanie miarodajnych czasów, które byłyby bliskie prawdy gdziekolwiek: największy pakiet (Glibc) nie zabierze więcej niz dwadzieścia minut na najszybszym systemie, ale może zająć trzy dni na najwolniejszych -- bez żartów. Więc zamiast podawać właściwe czasy, wymyśliliśmy zastosowanie Jednostki Statycznych Binutils (the Static Binutils Unit) (w skrócie SBU).

To jest tak: pierwszym pakietem jaki kompilujesz w tej książce jest statycznie linkowany Binutils w Rozdziale 5, a czas, który zabierze jego kompilacja nazywamy "Jednostką Statycznych  Binutils" albo "SBU". Wszystkie pozostałe czasy kompilacji będą wyrażane w odniesieniu do tego czasu.

Na przykład czas na zbudowanie statycznej wersji GCC to 4.4 SBU. To znaczy, że jeśli w twoim systemie kompilacja i instalacja statycznych Binutils zabrały 10 minut, to wiesz, że budowa statycznego GCC potrwa w przybliżeniu 45 minut. Na szczęście wiekszość tych czasów jest mniejsza niż dla Binutils.

Zauważ, że jeśli kompilator na twoim komputerze jest oparty na GCC-2, to wymienione czasy SBU mogą być nieco niedoszacowane.To dlatego, że SBU opiera się na najwcześniejszym pakiecie, skompilowanym ze starym GCC, podczas gdy resztę systemu kompiluje się nowszym GCC-3.3.1 o około 30% wolniejszym.

Zauważ też, że SBU nie jest dobry w przypadku maszyn na SMP. Ale jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem wieloprocesorowej maszyny, to system może okazać się tak szybki, że ci to nie będzie przeszkadzało.