Wprowadzenie

Dalej znajduje się lista pakietów, których potrzebujesz do budowy podstawowego systemu Linux. Wypisane numery wersji odpowiadają wersjom programów, o których wiemy, że działają, i ta książka opiera się właśnie na nich. O ile nie jesteś doświadczonym budowniczym LFS, zalecamy abyś nie próbowała nowszych wersji, ponieważ komendy budowania w jednej wersji mogą nie działać tak samo jak w innej. Często dobrym powodem, aby unikać ostatnich wersji jest możliwość napotkania problemów, których jeszcze nie rozwiązano.

Wszystkie adresy URL, w miarę możliwości, odnoszą się do stron projektu na http://www.freshmeat.net/. Witryna Freshmeat da ci łatwy dostęp do oficjalnych miejsc pobierania takich, jak własne strony odpowiednich projektów, listy wysyłkowe, spisy FAQ (przypominam, że chodzi o Często Zadawane Pytania -- Frequently Asked Questions), dzienniki zmian i inne.

Nie możemy zagwarantować, że te miejsca pobierania są zawsze dostępne. W przypadku, gdyby takie miejsce się zmieniło od czasu wydania tej książki, proszę spróbować wyszukiwania przez Google. Gdyby i to się nie powiodło, możesz sprawdzić stronę erraty tej książki na http://linuxfromscratch.org/lfs/print/ albo, jeszcze lepiej, wypróbuj alternatywne sposoby ściągania wymienione na http://linuxfromscratch.org/lfs/packages.html.

Będziesz potrzebowała jakiegoś miejsca na składowanie ściągniętych pakietów i łatek, łatwo dostępnego podczas całej budowy. Będziesz również potrzebowała katalogu roboczego, w którym rozpakujesz źródła i je zbudujesz. Dobrym schematem jest użycie $LFS/sources jako miejsce do przechowywania skompresowanych plików i łat (the tarballs and patches), oraz jako katalog roboczy. W ten sposób wszystko, czego ci trzeba znajdzie się na partycji  LFS i będzie w zasięgu ręki podczas wszystkich etapów procesu budowy.

Tak więc, przed rozpoczęciem sesji ściągania, możesz chcieć wykonać jako root, następujące komendy:

mkdir $LFS/sources

I spowodować, aby ten katalog był dostępny do zapisu (oraz "sticky" - lepki?) dla zwykłego użytkownika -- ponieważ spodziewamy się, że nie będziesz ściągać jako root, oczywiście:

chmod a+wt $LFS/sources