Montowanie systemów plików proc oraz devpts

W środowisku chroot muszą być dostępne systemy plików proc oraz devpts, żeby pewne programy mogły działać prawidłowo. Możesz montować dowolny system plikow ile razy zechcesz i w dowolnych miejscach, więc to żaden problem, że są one już zamontowane w systemie -- szczególnie, że są to wirtualne systemy plików.

System plików proc jest pseudo-systemem plików, który jądro wykorzystuje do dostarczania informacji o stanie systemu.

System plików proc montuje się w /proc wykonując następującą komendę:

mount proc /proc -t proc

Od komendy mount możesz dostać ostrzeżenia, na przykład:

warning: can't open /etc/fstab: No such file or directory
not enough memory

Zignoruj je, wynikają one z tego, że system plików nie jest jeszcze całkiem zainstalowany i brakuje niektórych plików. Samo montowanie będzie wykonane i to nam wystarczy tutaj.

O systemie plikow devpts była mowa wcześniej, obecnie to najpowszechniejsza metoda implementacji pseudoterminali (PTYs).

System plików devpts montuje się do /dev/pts wykonując:

mount devpts /dev/pts -t devpts

Gdyby ten rozkaz nie został wykonany, z komunikatem błędu:

filesystem devpts not supported by kernel

to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest, że jądro twojego początkowego (macierzystego) systemu zostało skompilowane bez obsługi systemu plików devpts. Możesz rzucić okiem, jakie systemy plików wspiera twoje jądro za pomocą rozkazu cat /proc/filesystems. Jeśli wymieniony będzie system plików o nazwie devfs, to uda sie obejść ten problem montując system plików devfs systemu początkowego na wierzchu nowej struktury /dev jaką utworzymy później, w sekcji "Creating devices (Makedev)". Nie przejmuj się, jeśli devfs nie jest wymieniony, ponieważ jest jeszcze trzeci sposób, aby terminale PTY pracowały wewnątrz środowiska chroot. Opiszemy to pokrótce we wspomnianej już sekcji Makedev.

Pamiętaj, że jeśli z jakiegoś powodu przerwiesz pracę nad LFS i wrócisz do niej potem, ważne jest żebyś sprawdziła, czy te systemy plików są nadal zamontowane w środowisku chroot, inaczej prawdopodobnie pojawią się problemy.