Do czytelników

Kto mógłby chcieć przeczytać tą książkę

Jest wiele powodów, dla których mogłabyś chcieć przeczytać tą książkę. Głównym powodem może być instalowanie systemu Linux  bezpośrednio z kodu źródłowego. Wielu ludzi wyraża wątpliwość "Po co to całe zawracanie głowy z ręcznym budowaniem Linuksa od zera, gdy można po prostu ściągnąć i zainstalować jakąś dystrybucję?". To dobre pytanie, było ono  bodźcem do napisania tego rozdziału.

Ważnym powodem zaistnienia LFS jest pomoc ludziom w zrozumieniu, jak działa Linux "od wewnątrz". Budowanie systemu linuksowego od zera pokaże ci mechanizmy Linuksa, jak elementy działają razem i zależą od siebie nawzajem. Jednych z najlepszych efektów tego doświadczenia jest umiejętność dostosowania Linuksa do swego gustu i potrzeb.

Głównym pożytkiem z LFS będzie wyższy poziom kontroli nad twoim systemem bez polegania (z konieczności) na czyjejś implementacji Linuksa. W LFS siedzisz na miejscu kierowcy i ustalasz każdy aspekt twego systemu, taki jak położenie katalogów i ustawienia skryptów inicjalizacyjnych. Zarządzasz również gdzie, dlaczego i które programy są instalowane.

Inną korzyścią z LFS jest zdolność do stworzenia bardzo zwartego systemu Linux. Przy instalowaniu zwykłej dystrybucji jesteś zwykle zmuszona do instalacji niektórych programów choć ich prawdopodobnie nigdy nie użyjesz. Siedzą tam, tylko marnując cenną przestrzeń na dysku (lub co gorsza, obciążając procesor). Z łatwością można zbudować system LFS mniejszy niż 100 MB. Czy to nadal dużo? Niektórzy z nas pracowali nad utworzeniem bardzo małego systemu LFS. Udało się zbudować system wystarczający do działania serwera WWW Apache przy użyciu około 8 MB dysku. Dalsze odciążanie mogłoby zmniejszyć to do 5 MB lub jeszcze mniej. Spróbowałabyś tego ze zwykłą dystrybucją! 

Można porównać dystrybucje Linuksa do hamburgera z fast-food'u -- nie domyślasz się, co naprawdę zjadasz. Z drugiej strony LFS nie daje ci hamburgera, tylko przepis na jego zrobienie. To ci pozwoli go przejrzeć, zrezygnowac ze zbędnych składników i dodać własne składniki, aby poprawić smak i aromat. Kiedy jesteś zadowolona z przepisu, to bierzesz się za przyrządzanie. Robisz właśnie tak, jak chcesz: gotowany, pieczony, smażony albo tatara (surowy).

Inną analogią może byc porównanie LFS do budowy domu. LFS daje ci plan budowy domu, ale budowa zależy od ciebie. Masz swobodę w dostosowaniu twoich planów według upodobań.

Ostanią przewagą Linuksa samodzielnie złożonego jest bezpieczeństwo. Kompilując cały system z kodu źródłowego, masz możność sprawdzić wszystko i stosować wszystkie łatki, które uważasz za potrzebne. Nie potrzebujesz czekać na kogoś, żeby skompilował pakiet binarny dla naprawienia dziury w bezpieczeństwie. Dopóki nie sprawdzisz tej łatki i nie zastosujesz jej samodzielnie, nie masz gwarancji, że nowy pakiet binarny jest dobrze zrobiony i rzeczywiście dobrze naprawia ten problem.

Nie da się wymienić tu wszystkich powodów do tworzenia Linuksa od początku. Ten rozdział to tylko czubek lodowej góry. Wprawiając się w samodzielnym tworzeniu systemu sama poznasz, jaką siłę w istocie niesie informacja i wiedza.

Kto mógłby nie chcieć czytać tej książki

Prawdopodobnie są tacy, którzy z jakichś powodów czują niechęć do czytania tej książki. Jeśli nie masz ochoty na budowanie swego systemu od zera, to prawdopodobnie nie masz ochoty czytać tej książki. Naszym celem jest pomóc ci w budowaniu kompletnego, nadającego się do użytku systemu na poziomie podstawowym. Jeśli chcesz tylko wiedzieć, co dzieje się kiedy twój komputer się uruchamia, to doradzamy raczej HOWTO "From Power Up To Bash Prompt" ("Od włączenia do znaku zachęty"). To HOWTO buduje najbardziej podstawowy system, podobny do naszego, ale koncentruje się ściśle na stworzeniu systemu zdolnego do uruchomienia się aż do chwili wyświetlenia znaku zachęty powłoki (prompt). 

Podejmując decyzję, co czytać, rozważ swoje potrzeby. Jeśli zamierzasz budować system linuksowy i nauczyć się przy tym trochę, to ta książka jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Jeśli twój cel jest ściśle edukacyjny i nie masz żadnych planów odnośnie tworzonego systemu, to "From Power Up To Bash Prompt" HOWTO jest prawdopodobnie lepsze. 

HOWTO "From Power Up To Bash Prompt" znajduje się w  http://axiom.anu.edu.au/~okeefe/p2b/ lub na stronie Linux Documentation Project http://www.tldp.org/HOWTO/From-PowerUp-To-Bash-Prompt-HOWTO.html.